Міжнародний день живої спадщини в МФШ

22 жовтня 2024 року Київська міжнародна французька школа провела інтерактивну зустріч з нагоди Міжнародного дня нематеріальної культурної спадщини ЮНЕСКО. У ній взяли участь учні та вчителі школи, а також гості: Валентина Дем’ян, представниця «Центру розвитку «Демократія через культуру», акредитованого в ЮНЕСКО, Есма Аджієва, керівниця ГО «Алєм», яка представляє культуру кримськотатарського народу, та Катерина Гузь – фотограф, яка працює над створеннями розповідей про живу спадщину.
 На зустрічі говорили про нематеріальну культурну спадщину у великих містах – Києві та Парижі. Директорка школи Тіфен Анрі переставила культуру багета у Франції, розповіла про те, що ця культура є частиною її ідентичності. Учні змогли більше дізнатися про життя пані Тіфен, її дитинство, про те, як багет «співає», настільки важливо, щоб носії розповідали про свою живу спадщину та передавали знання, про важливість мови як носія НКС, культурного простору та чому жива спадщина може слугувати джерелом діалогу і побудови сталого суспільства. Діти брали інтерв’ю в пані директорки, робили світлини того, як споживають багет.
Наскільки важлива участь носіїв у підвищенні обізнаності про елементи, які вони практикують, розповіла Есма Аджієва, представляючи культурну спадщину кримських татар – орнєк і кавову традицію. Учні дізналися про кримськотатарську мову, культуру, спільно з пані Есмою приготували каву.  Дізналися також, що таке вітальна кава, що таке допомога ближньому у скруті через традицію доброчинства, про орнаменти, які прикрашають посуд для кави. Фотографували процес приготування напою, під час якого говорили про пахощі кави, аромати кримських кав’ярень, трояндове, айвове та деренове варення, і чому важливий культурний простір кожного з нас.
Родзинкою заходу стала фотолабораторія, яку провела неймовірно креативний фотограф Катерина Гузь, вона не лише розповіла секрети, як робити фото, а спільно з учнями фотографувала майстер-клас пані Есми та пані Тіфен. 
Про важливість освіти та формування навичок дослідника через дослідження живої спадщини, як важливо уважно ставитися до культурного світу людей, які з нами живуть поруч, розповіла Валентина Дем’ян. Спільно з учнями створили лабораторію дослідження НКС. Говорили про культуру хліба, учні ділилися про те, як до хліба ставляться в їх родинах. Навіть знайшли точки дотику між українською та французькою культурою – це ті смаки, які знайомі всім нам – хліб з цукром.
Це неймовірно теплий і дружній захід, який об’єднав нас навколо живої спадщини, ми говорили, фотографували, брали інтерв’ю досліджували. Результатом мають стати роботи учнів, які представлять нам маленькі досьє про живу спадщину.
Дякуємо Міжнародній французькій школі за небайдуже ставлення до живої спадщини, директорці Тіфен Анрі за любов до культури України, за її слова «я француженка, люблю та поважаю свою живу спадщину, розуміючи, що це означає для мене, і з не меншою повагою ставлюсь до української культури та традицій».

Захід відбувся у межах відзначення Міжнародного дня нематеріальної культурної спадщини ЮНЕСКО 

Recommended Posts